Πέμπτη, 24 Σεπτεμβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Ελεύθερος Τύπος]: Super League 1: Ο Παναθηναϊκός είχε τις ευκαιρίες, ο Αστέρας Τρίπολης όμως πήρε το τρίποντο!

Ο «σκληροτράχηλος» και καλοδουλεμένος Αστέρας Τρίπολης ήταν ο θριαμβευτής στο σπουδαιότερο παιχνίδι της πρεμιέρας της Super League, επικρατώντας με 1-0 του Παναθηναϊκού, που «πέταξε» στα… σκουπίδια όλες τις μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο, γνωρίζοντας μία οδυνηρή ήττα απ’ την πρώτη κιόλας αγωνιστική της νέας σεζόν.

Ο Αστέρας ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα, πιέζοντας ασφυκτικά τον Παναθηναϊκό και στο πρώτο δεκάλεπτο έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα. Στο 3′ από πολύ γρήγορη αντεπίθεση και γύρισμα του Κρέσπι προς τον Αλί Μπαμπά, ο τελευταίος πλάσαρε προς τη γωνία, ο Διούδης βρήκε τη μπάλα με τα πόδια και πριν αυτή περάσει τη γραμμή, ο Βέλεθ την έδιωξε με υπερένταση. Στο 10′ ο Ριέρα έκανε πολύ ωραία κίνηση και πλασέ στη γωνία, με τον Διούδη να διώχνει τη μπάλα με εξαιρετική επέμβαση.

Από το τέταρτο και μετά, ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε τον αγώνα κι άρχισε να απειλεί την άμυνα του Αστέρα. Στο 26′ ο Καρλίτος με απευθείας εκτέλεση φάουλ είδε τη μπάλα να αποκρούεται από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου, ενώ στο 29′ τόσο ο Ισπανός επιθετικός, όσο κι ο Σαβιέρ απέτυχαν να νικήσουν από κοντά τον Παπαδόπουλο και τον Πασαλίδη, που έδιωξαν πάνω στη γραμμή.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατά πολύ, με τους «πράσινους» να έχουν την κατοχή της μπάλας και τον Αστέρα να ψάχνει τις γρήγορες αντεπιθέσεις για να «χτυπήσει» την άμυνα του Παναθηναϊκού που έπαιζε πολύ ψηλά.