Τρίτη, 9 Μαρτίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Ελεύθερος Τύπος]: Super League 1: Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός – 3-2 τον Ατρόμητο

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες το βράδυ του Σαββάτου (06/02) επικρατώντας του Ατρόμητου με 3-2 στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, μετά από ματς… θρίλερ, που κρίθηκε στο 84ο λεπτό με συνεργασία των δύο εκ των τριών νέων αποκτημάτων του: Ασίστ του Γενί Ενγκμπακοτό και κοντινή εκτέλεση του Γιουνούς Σανκαρέ.

Άλλες δύο φορές προηγήθηκαν οι «πράσινοι» με τους Βέλεθ, Καρλίτος, ισοφάρισαν οι «κυανόλευκοι» με τους Γούτα, Αγκάγιεφ, αλλά το γκολ του διεθνούς Σενεγαλέζου στόπερ έκανε τη… διαφορά για το «τριφύλλι», που παρέμεινε σε επαφή με την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε γκολ στην πρώτη ευκαιρία του στο ματς. Μόλις στο 10’ από καλοτραβηγμένο φάουλ του Χατζηγιοβάνη στο δεύτερο δοκάρι, ο Βέλεθ με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Γιαννιώτη κι έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».

Μετά το γκολ ο Παναθηναϊκός έδωσε χώρο στον αντίπαλό του και λεπτό με το λεπτό ο Ατρόμητος άρχισε να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να γίνεται πιο απειλητικός. Στο 25’ ο Αγκάγιεφ βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και σούταρε, αλλά ο Διούδης έπεσε σωστά τη γωνία του και μπλόκαρε.

Στο 30’ ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού είχε αντίστοιχα καλή αντίδραση στην εξαιρετική σέντρα-σουτ του Νάτσου από τα αριστερά, διώχνοντας με την τελευταία στιγμή, ενώ στο 31ο λεπτό τραυματίστηκε σοβαρά στο κεφάλι ο Σένκεφελντ μετά από εναέρια σύγκρουση με τον Σάλομον κι έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 35’.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (36’) ο Μουνίθ είδε την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω μετά το φάουλ που εκτέλεσε από καλή θέση, με την πίεση των γηπεδούχων να «καρποφορεί» εντέλει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.