Δευτέρα, 25 Οκτωβρίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Ελεύθερος Τύπος]: Ο Μπίσεσβαρ έκρινε το ντέρμπι των «δικεφάλων» – ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-0
[Ελεύθερος Τύπος]: Ο Μπίσεσβαρ έκρινε το ντέρμπι των «δικεφάλων» – ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-0

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπίσεσβαρ, ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε νικητής με 2-0 σκορ στο ντέρμπι των «δικεφάλων» με αντίπαλο την ΑΕΚ, που διεξήχθη την Κυριακή στο γήπεδο της Τούμπας, για την 4η αγωνιστική της Super League.

Ο ΠΑΟΚ στο 22ο λεπτό πέτυχε γκολ με τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν εκτεθειμένος με τον βοηθό να υποδεικνύει την παράβαση και το VAR να επιβεβαιώνει την απόφασή του.

Στο 40ο λεπτό το σουτ του Αραούχο αποτέλεσε εύκολη λεία για τον Πασχαλάκη, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος με εξαιρετική κίνηση και σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον γκολκίπερ της «Ένωσης».

Μάλιστα οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να πάνε στα αποδυτήρια με μεγαλύτερο σκορ, καθώς έχασαν μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με την μπάλα από την κεφαλιά του Αουγκούστο να περνάει μόλις άουτ.

Στο 78′ ο Μπίσεσβαρ έκανε ωραία το «1-2» με τον Σβιντέρσκι, ο Σουριναμέζος μέσος προσπάθησε να μπει στην περιοχή με τον Μισλέν να τον σταματά αντικανονικά και τον Βαλέρι να σφυρίζει πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κούρτιτς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς, διπλασιάζοντας τα τέρματα των περυσινών Κυπελλούχων Ελλάδας.