Τρίτη, 2 Μαρτίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Ελεύθερος Τύπος]: Κύπελλο Ελλάδας: Πήρε «κεφάλι» ο Βόλος για την πρόκριση, 2-0 τον ΟΦΗ

Άλλο πρωτάθλημα, άλλο Κύπελλο… Στις 23 Νοεμβρίου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για τη Super League, ο ΟΦΗ είχε κάνει… πάρτι στο Βόλο, επικρατώντας με 4-1 στο «Πανθεσσαλικό».

Τούτη τη φορά οι Θεσσαλοί πήραν το… αίμα τους πίσω, επικράτησαν με 2-0 το απόγευμα της Τετάρτης (20/1) στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, χάρις στα γκολ των Νίκολας Μαρτίνες (52΄) και Μήτογλου (85΄), κι απέκτησαν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά.

Η ομάδα της Κρήτης έδειξε μεγαλύτερη διάθεση στο πρώτο 45λεπτο και ήταν εκείνη που έφτασε και πιο κοντά στο γκολ με τις ευκαιρίες του Στάρτζεον στο 10΄ (μπλόκαρε ο Γκαραβέλης) και στο 44΄ (σουτ ελάχιστα άουτ).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος μπήκε πολύ πιο δυνατά στο γήπεδο και μόλις στο 47΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν η κεφαλιά του Γκρίλο έπειτα από κόρνερ του Μπαρτόλο, «έγλυψε» το δεξί δοκάρι.

Στο 52΄, από άτσαλο διώξιμο του Ουές, ο Μπαριέντος έστρωσε τη μπάλα έξω από την περιοχή στο Νίκολας Μαρτίνες, ο οποίος «άδειασε» με περιστροφή τον Στάικο και με δυνατό αριστερό σουτ, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στο βάθος της εστίας του Σωτηρίου.

Ο Βόλος συνέχισε να είναι επιθετικός, αναζητώντας και δεύτερο τέρμα κι έφτασε κοντά στο 2-0 με το Ρενάτο Σάντος στο 58΄, όμως το ξαφνικό σουτ που επιχείρησε, κατάφερε να το βγάλει με εκτίναξη στη γωνία του ο γκολκίπερ της κρητικής ομάδας.