Δευτέρα, 21 Ιουνίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Ελεύθερος Τύπος]: Europa League: Η Βιγιαρεάλ κατέκτησε το τρόπαιο μετά από 22 πέναλτι

Σε έναν συναρπαστικό τελικό η Βιγιαρεάλ πήρε το Εuropa League κερδίζοντας στα πέναλτι τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στο 29’ η Βιγιαρεάλ ευτύχησε από μια στημένη μπάλα να ανοίξει και το σκορ με τον Μορένο, ο οποίος σε έναν ακόμη αγώνα βρήκε δίχτυα μετά την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Παρέχο (1-0).

Το δεύτερο ημίχρονο με την Βιγιαρεάλ να χάνει μεγάλη (διπλή) ευκαιρία για το 2-0 με τους Μπάκα, Πίνο να μην μπορούν να εκμεταλλευθούν το λάθος του Μπαϊγί. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Γιουνάιτεντ πίεζε, είχε κάποια μακρινά σουτ και στο 55’ (σχετικά γρήγορα) έφερε το ματς στα ίσα με τον Καβάνι ύστερα από φάση διαρκείας. Μετά το σουτ του Ράσφορντ, η μπάλα κοντράρει σε παίκτες της Βιγιαρεάλ, στη συνέχεια στον ΜακΤόμινι και εν συνεχεία στον Καβάνι ο οποίος νικάει τον εξουδετερωμένο Ρούλι για το 1-1 (μέτρησε το γκολ αφού έγινε και το σχετικό τσεκ).

Μετά το 1-1 η Βιγιαρεάλ έμοιαζε να τα έχει…χαμένα αλλά η Μάντσεστερ αν και πίεσε, δεν μπόρεσε να κάνει την πολύ μεγάλη φάση σε εκείνο το διάστημα που έδειχνε ικανή για το 2-1. Ο Καβάνι στο 71’ είχε μια κεφαλιά που σταμάτησε στο σώμα του Τόρες αλλά η «μπόρα» είχε περάσει για την ομάδα του Έμερι που προσπάθησε να βοηθήσει με τις αλλαγές του (το γύρισε ξανά σε 4-4-2 μετά το 77’) ενώ ο Σόλσκιερ προτίμησε να μην αλλάξει κάτι ούτε να φρεσκάρει την ομάδα του, που έπαιξε αρκετά από τα άκρα και κυρίως τα αριστερά με τον Σο που ανέβαινε συνεχώς.