Πέμπτη, 5 Αυγούστου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Ελεύθερος Τύπος]: Euro 2020: Στους «4» η Ισπανία, νίκησε 3-1 στα πέναλτι την Ελβετία

Euro 2020: Με «ήρωα» τον Ουνάι Σιμόν, ο οποίος απέκρουσε τις εκτελέσεις των Σαρ και Ακάνζι από τα έντεκα μέτρα, η Ισπανία επικράτησε της Ελβετίας στον πρώτο προημιτελικό του Euro 2020 με 3-1 στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανονικός αγώνας και παράταση) και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσει στις 6 Ιουλίου τον νικητή του ζευγαριού Ουκρανία-Αγγλία στο Wembley του Λονδίνου.

Άντεξαν οι Ελβετοί παίζοντας με δέκα παίκτες από το 81’ και με τις καταπληκτικές επεμβάσεις του Γιάν Ζόμερ έφτασαν ως τα πέναλτι, όμως οι Ισπανοί (που έχασαν τα… άχαστα στην παράταση) ήταν πιο ψύχραιμοι απ’ την άσπρη βούλα και πήραν τη μεγάλη πρόκριση.

Η Ισπανία ξεκίνησε πολύ πιο δυνατά τον αγώνα με στόχο να πιέσει ψηλά την Ελβετία και να μεταφέρει το παιχνίδι στο δικό της «μισό». Και η πίεσή της καρποφόρησε πολύ νωρίς, καθώς στο 8’ έπειτα από κόρνερ του Πέδρι, η μπάλα κατέληξε στον Άλμπα εκτός περιοχής, που σούταρε με τη μία, με την προσπάθειά του να κοντράρει πάνω στον Ζακάρια και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Ζόμερ για το 1-0 των «ρόχας».

Στο 25’ ο Αθπιλικουέτα είχε μία πολύ καλή προσπάθεια που «ανάγκασε» τον Ζόμερ σε εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ στο 34’ καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή της Ελβετίας με το σουτ του Ακάνζι, που πέρασε εκτός εστίας.