Σάββατο, 31 Ιουλίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Ελεύθερος Τύπος]: Euro 2020: Στον τελικό η Ιταλία – Νίκησε στα πέναλτι την Ισπανία

Euro 2020: Η Ιταλία προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό κερδίζοντας την Ισπανία στη διαδικασία των πέναλτι.

Την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής πήρε η Ιταλία, η οποία επικράτησε 4-2 στα πέναλτι (1-1 κ.α. και παράταση) της Ισπανίας και περιμένει τον αντίπαλό της από ντον σημερινό ημιτελικό Αγλία-Δανία.

Οι «φούριας ρόχας», όμως, ήταν… αφεντικά στο ξεκίνημα, με τους «ατζούρι» απλά να αμύνονται. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέσα σε ένα τέταρτο οι Ισπανοί έφτασαν την κατοχή στο 70% και στο μισάωρο στο 75%! Φάσεις, πάντως, ζορίζονταν να βγάλουν. Στο 13ο λεπτό ο Οϊαρθάμπαλ δεν μπόρεσε να κοντρολάρει την απίθανη πάσα του Πέδρι και να σουτάρει, ενώ στο 15′ το σουτ από τον Φεράν Τόρες πέρασε άουτ.
Ουσιαστικά, η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την Ιταλία στο 20′, με τον Σιμόν να γυροφέρνει και δεύτερη μυθική «γκέλα» στο Euro, αφήνοντας αφύλαχτη την εστία του, αλλά κανέναν Ιταλό να μην μπορεί να σουτάρει.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και η μεγαλύτερη ευκαιρία των Ισπανών στο πρώτο 45λεπτο, με τον Όλμο σχεδόν από τη βούλα του πέναλτι να σουτάρει και τον Ντοναρούμα να κάνει μια ΤΕΡΑΣΙΑ απόκρουση! Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Η Ισπανία αύξησε το ποσοστό της κατοχής μπάλας, συνέχιζε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν απειλούσε.