Τετάρτη, 27 Οκτωβρίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Ελεύθερος Τύπος]: Basket League: Νίκη με Θριτ στην παράταση η Λάρισα, 81-77 τον Κολοσσό

Basket League: Αν και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να πάρει τους δύο βαθμούς, η Λάρισα επικράτησε εντός έδρας με 81-77 του Κολοσσού και μπήκε με το… δεξί στην πρεμιέρα της Basket League.

Ο Τζέι Θριτ με 17 πόντους ήταν ο παίκτης που έστειλε το ματς στην παράταση για τους Θεσσαλούς, ενώ με δικές του λύσεις κατάφερε να αναδειχτεί νικήτρια στη Λάρισα στο τελευταίο πεντάλεπτο! Ο Ζάρας σημείωσε 20 πόντους, ενώ 13 ριμπάουντ μάζεψε ο Κρουμπάλι για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου. Για τον Κολοσσό, Μίλερ και Τιλί σημείωσαν από 13 πόντους έκαστος, ενώ 12 πόντους πέτυχε ο Μομίροφ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 59-51, 69-69 κ.δ., 81-77 παρ.

Η Λάρισα ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 9-4 και παρά το γεγονός πως οι Τιλί και Ουίλιαμς έφεραν στο -2 (18-16) τον Κολοσσό, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +6 (24-18), με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου. Οι Θεσσαλοί ήταν ανώτεροι και στο 2ο δεκάλεπτο, προσπέρασαν με +12 (38-26), στο 15ο λεπτό από λύσεις των Χάντσον και Θριτ, αλλά οι Ροδίτες έπαιξαν πιεστική άμυνα, μείωσαν στο -4 (41-37), ενώ ο Κρουμπάλι με βολές διαμόρφωσε το 43-37, του α΄ μέρους

Στην 3η περίοδο, ο Κολοσσός μείωσε στον πόντο (48-47), στο 24’, αλλά εν συνεχεία με «όπλο» την περιφέρεια, η ομάδα της Λάρισας ξέφυγε εκ νέου για τον +8 (59-51), στο 30ο λεπτό.