Τετάρτη, 27 Ιανουαρίου 2021
Home | ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ | [AutoBlog]: Ken Block και Ford “χωρίζουν” μετά από 11 χρόνια συνεργασίας
[AutoBlog]: Ken Block και Ford “χωρίζουν” μετά από 11 χρόνια συνεργασίας

Ο Ken Block μόλις ανακοίνωσε ότι η συνεργασία του με τη Ford ολοκληρώθηκε μετά από 11 χρόνια και πλέον είναι ελεύθερος να κάνει τις “τρέλες” του με κάποια άλλη εταιρία.

Μέσα σε αυτά τα χρόνια, ο 53χρονος οδηγός έτρεξε με τη Ford στο WRC, στο πρωτάθλημα Rallycross, έφτιαξαν αρκετά μοναδικά αγωνιστικά για τα Gymkhana , γνωρίζοντας τεράστιες επιτυχίες και προβολή.

Με τη Ford ο Block πήρε 19 νίκες σε αγώνες, ανέβηκε 17 φορές στο βάθρο, κατέκτησε δύο μετάλλια X Games και τερμάτισε μέσα στους βαθμούς στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Rally, όντας ο πρώτος Αμερικάνος που το κατάφερε με τη Ford, με τον Block να δηλώνει: