25 °C 1 kmh
24 °C 2 kmh
Home | ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ | [Ζούγκλα]: Π.Π. Enduro 2017 – Επιστροφή στα βουνά!
[Ζούγκλα]: Π.Π. Enduro 2017 – Επιστροφή στα βουνά!

Επιστροφή στη δράση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro με τον αγώνα της Φλώρινας που έπειτα από την καλοκαιρινή ανάπαυλα έφερε τους αθλητές του δημοφιλούς χωμάτινου αθλήματος ξανά στο στοιχείο τους. Ο Μοτοσυκλετιστικός Όμιλος Φλώρινας με συνδιοργανωτές και υποστηρικτές την Περιφερειακή Ενότητα Φλώρινας και τον Δήμο Φλώρινας, έκανε μια πολύ καλή και δυνατή προσπάθεια για ένα καλό αποτέλεσμα, κάτι που έγινε αντιληπτό από όλους, αθλητές και θεατές, ενώ η διαδρομή ήταν στην χρυσή τομή της δυσκολίας και της ευχαρίστησης μετά το καλοκαιρινό διάλλειμα. 6ος αγώνας για το Πρωτάθλημα και 3ος για το αντίστοιχο του Βορείου Ελλάδος περιελάμβανε έναν κύκλο των 47 χιλιομέτρων που επαναλαμβανόταν 4 και 3 φορές αντίστοιχα, αναλόγως θεσμού. Υπήρχαν 2 ειδικές διαδρομές, μία τύπου Motocross MOTOACTION μήκους 3,5 χιλιομέτρων και μία τύπου Enduro MAKINA-KTM με μήκος 5,5 χιλιόμετρα που βρίσκονταν σε ειδικά διαμορφωμένη και σηματοδοτημένη περιοχή παραπλεύρως του Αεροδρομίου Φλώρινας η 1η και του Πεδίου Βολής Φλώρινας η 2η, και ήταν αυτές πουέκριναν τους νικητές και το αποτέλεσμα.
Η εκκίνηση δόθηκε στις 09.00 ακριβώς για τους πρώτους αθλητές από τον χώρο του Νέου Πάρκου Φλώρινας κι ο αγώνας τερμάτισε περί τις 16.00 το απόγευμα στον ίδιο χώρο, που είχε περιμετρικά τοποθετημένες τις ομάδες με τους μηχανικούς των αναβατών που πραγματοποιούσαν τα service και τους ανεφοδιασμούς, καθώς και μεγάλο χώρο catering που εξυπηρετούσε την διοργάνωση, τους συμμετέχοντες και όλους τους επισκέπτες της εκδήλωσης.