30 °C 6 kmh
26 °C 8 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport24]: Ξεκίνημα με νίκη για Φέγενοορντ
[Sport24]: Ξεκίνημα με νίκη για Φέγενοορντ

Με το “δεξί” μπήκε στο ολλανδικό πρωτάθλημα η Φέγενοορντ καθώς φιλοξένησε στο “De Kuip” την Τβέντε κι έκαμψε την αντίστασή της (2-1), πανηγυρίζοντας τους τρεις βαθμούς.

Ο Γιόργκενσεν άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ρότερνταμ στο 23ο λεπτό, ο Γένσεν ισοφάρισε στο 38ο με τον Μπερχάους να δίνει τη νίκη στη Φέγενοορντ στο 61ο λεπτό.

Ο Τσιμίκας αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης της Βίλεμ με την Εξελσιόρ, αλλά η ομάδα του γνώρισε την εντός έδρας ήττα (1-2).

Η σύνθεση της Φέγενοορντ…

Μπάιλοβ, Ντικς (86′ Γιούστε), Μποτέχιν, Βαν ντερ Χέιντεν, Χαπς, Τόορνστρα (71′ Άμραμπατ), Ελ Αχμαντί, Φιλένα, Μπερχάους, Γιόργκενσεν, Μπούτιους

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή (11/8)

Ντεν Χάαχ – Ουτρέχτη 0-3 (15′, 81′ Ντέσερς, 55′ Φαν ντε Στρέεκ)

Σάββατο (12/8)

Αϊντχόφεν – Άλκμααρ 3-2 (31′ Λοσάνο, 48′ Περέιρο, 76′ Φαν Χίνκελ / 18′ Ντος Σάντος, 81′ πεν. Βέγκορστ)

Φένλο – Σπάρτα Ρότερνταμ 3-0 (44′ Λέεμανς, 48′ Τισουνταλί, 90′+2′ Φαν Κρόοι)

Φιτέσε – Μπρέντα 4-1 (2′ Μπρουνς. 20′ Νίλσεν, 32′ Μάταβς, 77′ Ρασίκα / 69′ Άμπροουζ)

Χεράκλες – Άγιαξ 2-1 (65′ Κλάντον, 82′ Κούβας / 56′ Ζίγεκ)

Κυριακή (13/8)

Τσβόλε – Ρόντα 4-2 (45′+1′ Μαρσέλις, 53′  αυτ. Αουσάρ, 66′ Σαϊμάκ, 74′ Φαν Πόλεν / 22′, 62′ πεν.