Δευτέρα, 5 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport24]: Πρώτη ήττα και για τη Μπεσίκτας
[Sport24]: Πρώτη ήττα και για τη Μπεσίκτας

Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου γύρου καμία ομάδα δεν απέμεινε αήττητη στο Basketball Champions League! Η Λούντβιχσμπουργκ κατόρθωσε να νικήσει τη Μπεσίκτας 89-83 και να υποχρεώσει την τουρκική ομάδα στην πρώτη ήττα της στη διοργάνωση, παραμένοντας με τη σειρά της στη δεύτερη θέση του 5ου ομίλου.

Κακή ήταν η βραδιά και για τις δύο ελληνικές ομάδες. Ο μεν Αρης δεν κατόρθωσε να νικήσει τη Μονακό , με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί από την κορυφη του ομίλου του, η δε ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στην Πολωνία από τη Ζιέλονα Γκόρα . Στον όμιλο της ΑΕΚ η Σαρλερουά επικράτησε εκτός έδρας της Τσολνόκι, ενώ έγινε και το πιο συναρπαστικό παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής. Στο Βελιγράδι, συγκεκριμένα, εκεί όπου η Σάσαρι επιβλήθηκε στην παράταση της Παρτιζάν με 88-87.

Μεγάλη ανατροπή από την Σάσαρι

Η ιταλική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο αλλά έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με μακρινό σουτ του Ολασένι στην εκπνοή (κέρδισε και φάουλ πάνω στο σουτ αλλά έχασε τη βολή) και εκεί το πήρε χάρις στο τρίποντο του Κάρτερ 19,6” πριν από τη λήξη. Ο Χάτσετ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στα 4”, όταν κέρδισε φάουλ σε τρίποντο με το σκορ 85-88, αλλά είχε 2/3 βολές.