Τρίτη, 19 Σεπτεμβρίου 2017
29 °C 2 kmh
26 °C 10 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport24]: Ήττα και 2η θέση στο “Expert Jakob Cup” για τον ΠΑΟΚ
[Sport24]: Ήττα και 2η θέση στο “Expert Jakob Cup” για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ φαίνεται να αποκτάει από νωρίς μία “αγάπη” στα… θρίλερ. Μία ημέρα μετά τη νίκη με 75-74 επί της Μπάμπεργκ , η ομάδα του κόουτς Παπαθεοδώρου είδε την Μπαϊρόιτ να είναι πιο τυχερή στο τέλος και να κερδίζει με 66-65, αφήνοντάς τον στην δεύτερη θέση του τουρνουά.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο σε όλο τον αγώνα. Το τέλος της τρίτης περιόδου μάλιστα βρήκε την Μπαϊρόιτ να προηγείται με 55-54, δείγμα ότι ο αγώνας πήγαινε για φινάλε-θρίλερ. Κάτι που επιβεβαιώθηκε στο τέλος.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τους δύο αντιπάλους να σημειώνουν μόλις από 11 πόντους. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει με 65-57 στο 37′, δείχνοντας να ελέγχει το παιχνίδι. Στα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα όμως έμεινε χωρίς καλάθι. Και η Μπαϊρόιτ δεν έχασε την ευκαιρία που της παρουσιάστηκε, κλείνοντας τον αγώνα με ένα σερί 9-0, παίρνοντας τη νίκη με 66-65 χάρη σε καλάθι του Μάρεϊ με 23 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο φινάλε, αλλά δε μπόρεσε να εκδηλώσει την τελευταία του επίθεση.