35 °C 14 kmh
33 °C 17 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport24]: Επίδειξη δύναμης από Ρεάλ, 3-1 την Μπαρτσελόνα
[Sport24]: Επίδειξη δύναμης από Ρεάλ, 3-1 την Μπαρτσελόνα

Τα είχε όλα το πρώτο επίσημο clasico της σεζόν (διεξήχθη και φιλικό πριν από λίγες ημέρες στις ΗΠΑ) και πρώτο ματς για τον τίτλο του ισπανικού Super Cup. Γκολάρες, πέναλτι, αυτογκόλ και αποβολή! Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 3-1 την Μπαρτσελόνα στο “Camp Nou” κι έκανε το αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τροπαίου, καθώς απομένει και το παιχνίδι της Μαδρίτης τα μεσάνυχτα της Τετάρτης (00:00)

Στο 50ό λεπτό ο Πικέ στην προσπάθειά του να απομακρύνει μια σέντρα του Μαρσέλο από τα αριστερά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Τερ Στέγκεν κι έτσι η Ρεάλ άνοιξε το σκορ.

Στο 76ο λεπτό, ο Μπενγκοετσέα παρασύρθηκε από την πτώση του Λουίς Σουάρες και υπέδειξε πέναλτι. Η παράβαση κακώς δόθηκε, καθώς ο Ουρουγουανός έπεσε χωρίς να τον ακουμπήσει ο Κοσταρικανός. Όπως και να ‘χει, ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση κι ευστόχησε για να ισοφαρίσει.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 58′, πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ με εξαιρετικό σουτ στο 80ό λεπτό, αφού απέφυγε το μαρκάρισμα του Πικέ για να δώσει το προβάδισμα (1-2) στους “μερένγκες”.