27 °C 0 kmh
30 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport24]: Εντυπωσιακό ξεκίνημα με τεσσάρα για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
[Sport24]: Εντυπωσιακό ξεκίνημα με τεσσάρα για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Εντυπωσιακή ήταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, απέναντι στη Γουέστ Χαμ, στο πρώτο της παιχνίδι για την Premier League. Ο Ζοζέ Μουρίνιο είδε τους παίκτες του να συντρίβουν τους αντιπάλους τους με 4-0, τον Ρομελού Λουκακού να πετυχαίνει τα δύο πρώτα γκολ και τους Αντονί Μαρσιάλ και Πολ Πογκμπά τα άλλα δύο.

Η Γιουνάιτεντ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του “Old Trafford” από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κι έφθασε στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 18ο λεπτό, όταν ο Μάτα μπήκε στην περιοχή κι έκανε το πλασέ με τον Χαρτ να διώχνει με το πόδι και την μπάλα να πηγαίνει πάλι στα πόδια του Ισπανού. Εκείνος τη γύρισε για τον Λουκακού, ο οποίος προσπάθησε να τη σπρώξει στην άδεια εστία, αλλά οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων απομάκρυναν.

Ο Ρομελού Λουκακού άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό, όταν η πίεση της Γιουνάιτεντ οδήγησε σε κλέψιμο της μπάλας, ο Ράσφορντ την κουβάλησε όσο έπρεπε, την κατάλληλη στιγμή έκανε την κάθετη πάσα προς τον Βέλγο επιθετικό κι εκείνος νίκησε τον Χαρτ με πλασέ.

Η Γουέστ Χαμ προσπάθησε να ισοφαρίσει ύστερα από το σουτ του Αγιού, το οποίο απομάκρυνε με γροθιές ο Ντε Χέα. Ωστόσο, ο Λουκακού ήταν αποφασισμένος να “τελειώσει” το ματς και το έκανε στο 53ο λεπτό.