35 °C 7 kmh
33 °C 11 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport24]: Απόλυτο και κορυφή για Μαρίνο και Σαρλερουά
[Sport24]: Απόλυτο και κορυφή για Μαρίνο και Σαρλερουά

Τρίτη νίκη σε τρία ματς για τη Σαρλερουά, η οποία ακολουθεί εξαιρετική πορεία στην αρχή του βελγικού πρωταθλήματος. Μετά την Κόρτραίκ και τη Μουσκρόν, οι “ζέβρες” έκαμψαν την αντίσταση και της Άντερλεχτ.

Με τον Στέργο Μαρίνο να αγωνίζεται στο δεξί αμυντικό άκρο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης του “Stade du Pays de Charleroi”, η τοπική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Μπαμπί στο 55ο λεπτό. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μπεναβέντε με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την πρώτη της νίκη στο βελγικό πρωτάθλημα της φετινής σεζόν πανηγύρισε η Γκενκ, καθώς νίκησε 5-3 την Αντβέρπ στο “Bosuilstadion” της Αμβέρσας. Έτσι, έπιασε στην κορυφή την Μπριζ, η οποία κι αυτή έχει τρεις νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.

Η “Blauw-Wit” προηγείτο με 3-0 ήδη από το 21ο λεπτό χάρη στα γκολ των Σαματά, Τροσάρ και Σχράιβερς. Ο Ντεκεβί μείωσε τρία λεπτά αργότερα σε 1-3, αλλά ο Σαματά ήρθε στο 41′ να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τέταρτο της ομάδας του. Ο Αρσλάναγκιτς έβαλε στόχο την εστία της ομάδας του για το 1-5.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 3-5 με τα γκολ των Οβούσου και Αρσλάναγκιτς (στη σωστή εστία αυτή τη φορά).