Τρίτη, 6 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport24]: Αλωσε το Τελ Αβίβ η Εφές!
[Sport24]: Αλωσε το Τελ Αβίβ η Εφές!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ προερχόταν από τρεις σερί νίκες και τη μεγαλύτερη όλων, μέσα στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού. Κατόρθωσε μέσα σε 40 λεπτά να τα πετάξει όλα στο καλάθι των αχρήστων, την ίδια ώρα που η Αναντολού Εφές πιστοποιούσε για μία ακόμη φορά ότι βρίσκει ρυθμό στο παιχνίδι της.

Αυτό δείχνει τουλάχιστον η νίκη που σημείωσε μέσα στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι με 86-77, η πρώτη για την τουρκική ομάδα από τις 14 Φεβρουαρίου 2002 και έπειτα από τέσσερις σερί ήττες στο συγκεκριμένο γήπεδο.

Ο MVP

Ο Ντέρικ Μπράουν βρίσκεται σε απίστευτη κατάσταση και ήταν πάλι ο πιο σταθερός παίκτης της Εφές, έχοντας 22 πόντους, 12 ριμπάουντ και 38 στο Index Rating της διοργάνωσης! Ο πολυτιμότερος παίκτης της τουρκικής ομάδας στο Τελ Αβίβ, πάντως, αυτός που έκανε τη διαφορά ήταν ο Τάιλερ Χάνικατ. Ο Αμερικανός φόργουορντ σημείωσε 19 από τους 21 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ, ενώ έβαλε και το πιο μεγάλο τρίποντο του ματς στο 37′, κάνοντας το σκορ 73-78.

Οι δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Αναντολού Εφές έλεγξε το παιχνίδι με την επίθεση της, αλλά το πήρε με την άμυνα. Η τουρκική ομάδα πέτυχε τους 16 από τους τελευταίους 20 πόντους στον αγώνα και μετέτρεψε το 73-72 σε 77-86.