28 °C 0 kmh
19 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: Τα συν και πλην από τη στραβή πρεμιέρα του Ολυμπιακού
[Sport-FM]: Τα συν και πλην από τη στραβή πρεμιέρα του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός έχασε από τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα, πιθανώς από… τώρα το πλεονέκτημα έδρας, αλλά πέρα από τροφή για προβληματισμό, η ήττα στην πρεμιέρα είχε και κάποια θετικά στοιχεία.

Μία ήττα που είναι πολύ πιθανό να του στερήσει από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα play offs γνώρισε ο Ολυμπιακός από τον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν από λύσεις, ενέργεια και καθαρό μυαλό χάνοντας ένα ματς που έμοιαζε δικό τους στο 65-56 σχεδόν πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος. Δεν είναι όμως όλα μαύρα και απαισιόδοξα για τη συνέχεια. Ας δούμε τα συν και πλην από την ήττα, λίγο πριν την αυριανή αναχώρηση για το Ηράκλειο εν όψει της πρεμιέρας της Ευρωλίγκας απέναντι στην Μπασκόνια.
Τα αρνητικά
-Πρόβλημα στα ριμπάουντ: Είχε φανεί από την προετοιμασία, παρουσιάστηκε και στο πρώτο ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός έχει θέμα στη συγκομιδή των ριμπάουντ και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έχασε δέκα (!) από τον Παναθηναϊκό παραχωρώντας πολλές έξτρα κατοχές στον αντίπαλο.
-Περιφερειακή άμυνα: Ο Ολυμπιακός δεν έχει την αθλητικότητα που απαιτείται στο σύγχρονο μπάσκετ στα γκαρντ του. Κι αυτό το πρόβλημα δεν λύνεται ούτε με την επιστροφή Σπανούλη και Ρόμπερτς.