Τρίτη, 13 Νοεμβρίου 2018
14 °C 3 kmh
13 °C 0 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: Παπαθεοδώρου: «Παίξαμε καλή άμυνα και βγάλαμε ενέργεια»
[Sport-FM]: Παπαθεοδώρου: «Παίξαμε καλή άμυνα και βγάλαμε ενέργεια»

Στην καλή άμυνα των παικτών του ΠΑΟΚ απέδωσε την άνετη νίκη επί της Κύμης ο Ηλίας Παπαθεοδώρου μετά τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο τεχνικός του «Δικεφάλου» τόνισε πως έβγαλαν ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ και σταμάτησαν τα επιθετικά ατού του αντιπάλου. Στάθηκε στο καλό «διάβασμα» σε άμυνα και επίθεση της Εύβοιας, θεωρεί πως υπάρχει ακόμα έλλειψη χημείας και καλής λειτουργίας, στάθηκε στην απόδοση των Χάτσερ και Γκος και στάθηκε στο εύκολο πρόγραμμα στην αρχή της σεζόν σε σχέση με πέρυσι.
Αναλυτικά: «Σήμερα κάναμε μια καλή εμφάνιση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ειδικά στο κομμάτι της άμυνάς μας, όπου είχαμε εξαιρετική ενέργεια, εκτελέσαμε πάρα πολύ σωστά τις καταστάσεις αντίδρασής μας απέναντι σε μια καλή και οργανωμένη ομάδα, η οποία έχει κακούς ξένους παίκτες με προσωπικότητα.
Περιορίσαμε σε μεγάλο βαθμό τους αντιπάλους με προσωπικότητα και για αυτόν το λόγο καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Είχαμε υπομονή, δεν μπορέσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, γιατί απέναντι μας είχαμε μια πολύ καλά δομημένη και οργανωμένη ομάδα με σωστή κατεύθυνση.
Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους από την αρχή ως το τέλος και συνεχίζουμε τη δουλειά, έχοντας μπροστά μας το ματς της Ευρώπης με αντίπαλο τη Φριμπούργκ την Τετάρτη».
Για τις δυσκολίες του σημερινού αγώνα: «Είχαμε βάλει τρεις στόχους πριν το ξεκίνημα του αγώνα. Να είναι η αμυντική μας συγκέντρωση σε πολύ μεγαλύτερη διάρκεια σε σχέση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια. Με την ΑΕΚ παίξαμε καλή άμυνα για 12-13 λεπτά, με την Οπάβα για 25’ και σήμερα σχεδόν στο απόλυτο από πλευρά συγκέντρωσης και οργάνωσης στην άμυνα.
Δεύτερος στόχος ήταν να καταφέρουμε να ‘διαβάσουμε’ κάποια πράγματα που χρησιμοποιεί στην άμυνα η Κύμη, η οποία χρησιμοποίησε σήμερα πολύ παραπάνω κάποιες αλλαγές στα pick and roll, οπότε έπρεπε να προσαρμοστούμε και να βρούμε λύσεις.