19 °C 0 kmh
20 °C 0 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: Ονειρική Μπαρτσελόνα, κατατρόπωσε τη Σαραγόσα
[Sport-FM]: Ονειρική Μπαρτσελόνα, κατατρόπωσε τη Σαραγόσα

Εντυπωσιακή εμφάνιση για την Μπαρτσελόνα, που συνέτριψε 99-55 τη Σαραγόσα και έκανε το «4 στα 4» στην ACB!

Άστραψε και βρόντηξε η Μπαρτσελόνα, η οποία παρέσυρε τη Σαραγόσα (99-55 εντός έδρας) και πανηγύρισε την 4η νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι Καταλανοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά έχτισαν σημαντική διαφορά (25-9 στο πρώτο δεκάλεπτο).
Μάλιστα, η ομάδα του Πέσιτς έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +31 (52-21)! Οι «μπλαουγκράνα» δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι ούτε στην 3η περίοδο, η οποία έκλεισε με τους γηπεδούχους στο 78-35! Παρ’ όλα αυτά, στα τελευταία λεπτά έριξαν το… γενικό για να φτάσουν στο τελικό 99-55.
Τέσσερις παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Ρίμπας 20, Κούριτς 16, Μπλάζιτς 15, Πάνγκος 10), ενώ αξίζει να σημειωθεί πως κανείς παίκτης τους δεν χρησιμοποιήθηκε περισσότερο από 21 λεπτά. Επίσης, η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε απόλυτα στον τομέα των ριμπάουντ (55-28).
Έτσι, οι Καταλανοί ξεπέρασαν την πίκρα από την ήττα στο ευρωπαϊκό ματς με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και πάνε με καλή ψυχολογία στα δύο κολλητά παιχνίδια για την Ευρωλίγκα με Γκραν Κανάρια (εκτός την Τρίτη), Μπάγερν Μονάχου (εντός την Πέμπτη).
Στην αντίπερα όχθη, ο μοναδικός διασωθείς από το «ναυάγιο» της Σαραγόσα ήταν ο Μπο ΜακΚάλεμπ, που είχε 16 πόντους με 7/9 εντός παιδιάς.