Κυριακή, 19 Μαΐου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: Μεταμορφώθηκε σε ΑΕΚ και «τούμπαρε» την Ξάνθη!
[Sport-FM]: Μεταμορφώθηκε σε ΑΕΚ και «τούμπαρε» την Ξάνθη!

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη (1-3) στην Ξάνθη, η οποία βυθίζεται ακόμα περισσότερο.

Ήταν… ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο κι αυτό της αρκούσε για να φτάσει στο διπλό (1-3) στην Ξάνθη! Η ομάδα του Χιμένεθ ανέβασε στροφές μετά την ανάπαυλα και έκανε την ανατροπή στο τελευταίο 25λεπτο (68’, 70’, 92’), που της χάρισε τους 3 βαθμούς και τη φέρνει αγκαλιά με την 3η θέση.
Η «Ένωση» άφησε θετικότατες εντυπώσεις στο δεύτερο μέρος και πανηγύρισε την 3η διαδοχική νίκη της για να ξεφύγει ακόμα περισσότερο από Ατρόμητο, Άρη. Από την άλλη, η ακριτική ομάδα συμπλήρωσε 11 αγωνιστικές δίχως νίκη (0-6-5) και μπλέκει για τα καλά σε περιπέτειες.
Το ματς
Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και επιχείρησε να απειλήσει την Ξάνθη. Μάλιστα, είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, με τον Αλμπάνη να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως ο Λισγάρας έδιωξε πριν η μπάλα φτάσει στην εστία κι ενώ ο Ζίβκοβιτς ήταν εξουδετερωμένος.
Στο 13’, οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη προσπάθεια προς την εστία του Τσιντώτα, με τον Γέντρισεκ να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, ωστόσο η μπάλα έφυγε δίπλα από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα, η «Ένωση» βρήκε μία ακόμα ευκαιρία, με τον Κλωναρίδη να σουτάρει, αλλά τον Ζίβκοβιτς να διώχνει.