Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου 2017
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: Μεγάλη νίκη της Κύπρου
[Sport-FM]: Μεγάλη νίκη της Κύπρου

Η «Μεγαλόνησος» νίκησε 20-19 τα Νησιά Φερόε και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση

Αποστολή στα Νησιά Φερόε
Κωνσταντίνος Χατζηδημητρίου
Με το… δεξί ξεκίνησε η Κύπρος τις υποχρεώσεις της στον 1ο προ- προκριματικό όμιλο του EURO 2020 που διεξάγετε στο Τόρσβαν και στον οποίο συμμετέχει και η Εθνική Ελλάδας.
Η ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου επικράτησε με 20-19 των Νησιών Φερόε και το παιχνίδι αύριο απέναντι στην Ελλάδα αποκτά ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
Αν η Εθνική μας επικρατήσει, τότε θα είναι πολύ κοντά στην πρόκριση, ενώ αν κερδίσει η Κύπρος τότε η «Μεγαλόνησος» προκρίνεται και μαθηματικά στην 2η προκριματική φάση.
Μεγάλο παιχνίδι για τους Κύπριους έκανε ο πρώην τερματοφύλακας του Διομήδη Άργους Χριστόφορος Νούγκοβιτς με 20 επεμβάσεις, η τελευταία σε νεκρό χρόνο από φάουλ των γηπεδούχων.
Πολύ καλή εμφάνιση και από τον πλέι μέικερ του Διομήδη Άργους Ιούλιο Αργυρού με 8 γκολ, ενώ και ο πολύπειρος Ανδρέας Μαρκίδης σημείωσε κρίσιμα γκολ και έδωσε μεγάλες «μάχες» στην άμυνα.
Στο πρώτο ημίχρονο η Κύπρος είχε το προβάδισμα με 5-3 (15’) και 6-4 (20’), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 6-6 (22:12). Με τον Αργυρού η Κύπρος πήρε και πάλι κεφάλι 8-7 στο 28:40, αλλά ακολούθησε ένα πολύ κακό διάστημα στο τέλος του πρώτου μέρους (8-9 ημίχρονο) και στις αρχές του δευτέρου με τα Νησιά Φερόε να περνάνε μπροστά με τρία γκολ (8-11), πραγματοποιώντας σερί 4-0.