18 °C 7 kmh
15 °C 5 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: Μεγάλη γιορτή στο κέντρο της Αθήνας ο ημιμαραθώνιος
[Sport-FM]: Μεγάλη γιορτή στο κέντρο της Αθήνας ο ημιμαραθώνιος

Περίπου 20.000 άνθρωποι όλων των ηλικιών συμμετείχαν σε όλες τις αποστάσεις, ανάμεσα σε αυτούς 500 δρομείς από 55 χώρες απ΄όλο τον κόσμο.

Μπορεί τελικά η βροχή να ταλαιπώρησε τους δρομείς των 5χλμ. Εθνική Τράπεζα, ωστόσο μία ακόμη γιορτή για την πόλη και τους πολίτες της έγινε με επιτυχία σήμερα στην Αθήνα.
Ο 7ος Ημιμαραθώνιος Αθήνας έγινε με μεγάλη συμμετοχή αθλητών και αθλητριών όλων των αγωνιστικών επιπέδων και φυσικά δρομέων, που έχουν επιλέξει τα τελευταία χρόνια να βάλουν την άθληση στη ζωή τους.
Ο ΣΕΓΑΣ σε συνεργασία με το Δήμο Αθηναίων και μεγάλο χορηγό την Ergo πέτυχε και φέτος το μεγάλο του στόχο και πλέον κάνει σχέδια για τη διοργάνωση του 2019. Στο τελευταίο αγώνισμα της ημέρας, τα 5χλμ. νικητής στους Άνδρες αναδείχθηκε ο Δήμος Μαγγίνας, ενώ στις γυναίκες η μάχη κρίθηκε ανάμεσα σε δύο συναθλήτριες την Αναστασία Καρακατσάνη, που ήταν τελικά πρώτη και την Ανθή Κυριακοπούλου, που ακολούθησε.
Ο Μαγγίνας διένυσε την απόσταση σε 15.38 και ακολούθησαν οι Χουλιάνο Μάνκο (17.07) και τον Νίκο Πετρολέκα (17.39).
Λίγο αργότερα πέρασε την γραμμή του τερματισμού, η πρώτη γυναίκα, που δεν ήταν άλλη από την Καρακατσάνη.