13 °C 13 kmh
11 °C 10 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: Λύγισε τον Εθνικό ο Φοίνικας
[Sport-FM]: Λύγισε τον Εθνικό ο Φοίνικας

Την πρώτη του φετινή νίκη πήρε ο Φοίνικας Σύρου με 3-0 σετ επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, μετά από τρεις αγωνιστικές της Volleyleague.

Εντυπωσιακή νίκη επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης πήρε ο Φοίνικας Σύρου στην τέταρτη αγωνιστική της Volleyleague Ανδρών. Μετά από τρία ματς (έχει αναβληθεί η πρεμιέρα), οι Συριανοί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη, στο ντεμπούτο του Ράτκο Παβλίσεβιτς στον πάγκο και οδήγησαν τον ακριτικό σύλλογο στην πρώτη του ήττα.
Κορυφαίος για τον Φοίνικα ήταν ο Εβάντρο με 18 πόντους, με τον Ντόκιτς να ακολουθεί με 17, ενώ για τον Εθνικό ξεχώρισε ο Ριζόπουλος με 15.
Στο πρώτο σετ ο Εθνικός κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 20-18, όμως ο Φοίνικας αντεπιτέθηκε με ένα σερί πέντε πόντων και πήρε τα ηνία που κράτησε μέχρι τέλους για το 1-0 σετ.
Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τους ακρίτες να κρατούν ελαφρύ προβάδισμα που ανέτρεψε ο Φοίνικας. Μάλιστα, κατάφερε να προηγηθεί με 24-22, όμως ο Ριζόπουλος δεν τον άφησε να τελειώσει το σετ ισοφαρίζοντας. Κάτι που έκανε μετά το 25-25, όταν επίθεση του Ντόκιτς και άσος του Εβάντρο έκαναν το 2-0 σετ.
Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας πήρε αρχικά τον έλεγχο του σετ. Ο Εθνικός έτρεξε σερί έξι πόντων και προηγήθηκε, όμως οι Συριανοί απάντησαν με αντίστοιχο σερί που τους άνοιξε το δρόμο για το τελικό 3-0 σετ με 25-21.