Παρασκευή, 9 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: Καθίζηση ΑΕΚ στην Πολωνία
[Sport-FM]: Καθίζηση ΑΕΚ στην Πολωνία

Αν και είχε τον έλεγχο για 26 λεπτά, η ΑΕΚ καταποντίστηκε στο φινάλε απέναντι στη Ζιέλονα Γκόρα και φεύγει από την Πολωνία ηττημένη με 78-75. Σχεδόν διπλάσια τρίποντα από δίποντα η «Ένωση».

Ένα ματς που φαινόταν να ελέγχει απόλυτα έχασε η ΑΕΚ στην Πολωνία γνωρίζοντας την ήττα από τη Ζιέλονα Γκόρα με 78-75.
Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν διαφορά έντεκα πόντων στο 26ο λεπτό του αγώνα, αλλά κατέρρευσαν στη συνέχεια και ολοκλήρωσαν άσχημα (και με ρεκόρ 4-3) τον πρώτο γύρο του Champions League.
Ανισόρροπη στην επίθεση με σχεδόν διπλάσια τρίποντα από δίποντα (14/39 τρίποντα, 12/21 δίποντα) και πολύ αδύναμη στη ρακέτα η ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς, που έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Μαυροειδή και Βασιλειάδη.
Πρώτος σκόρερ ο Μάικ Ντίξον με 22 πόντους, πάλεψε ο Ρόκο Ούκιτς με 16 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ. «Δήμιος» της ΑΕΚ ο Τζούρισιτς με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.
Το ματς
Ούκιτς, Ντίξον, Σκουλίδας, Γουίλιαμς και Φόλκερ ήταν η πρώτη πεντάδα της ΑΕΚ, που μπήκε φουριόζα στο ματς. Με αποτελεσματική πίεση στην μπάλα και τον Ντίξον ασταμάτητο ξέφυγε από νωρίς με διψήφια διαφορά (2-12), ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με μακρινά τρίποντα των Φλόρενς και Ζαμοΐσκι άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά (10-15).