25 °C 0 kmh
24 °C 3 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: Είχε την ουσία η Ξάνθη 2-0 με τον Παναιτωλικό
[Sport-FM]: Είχε την ουσία η Ξάνθη 2-0 με τον Παναιτωλικό

Με το δεξί μπήκε η Ξάνθη στις υποχρεώσεις της για τον 6ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδος, αφού επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού με τα γκολ των Κάστρο και Τριάδη κι έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους 16.

Ο Μίλαν Ράσταβατς έκανε μεγάλο ροτέισον, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την ακριτική ομάδα από το να πάρει τη νίκη με 2-0 στο ντέρμπι του 6ου ομίλου στο Κύπελλο Ελλάδος και να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Άτυχος ο Παναιτωλικός που άξιζε κάτι καλύτερο, πιο αποτελεσματική η Ξάνθη, που σκόραρε με τον Κάστρο στο 27’ και τον Παναγιώτη Τριάδη στο 60’.

Το ματς

Με τους χειρότερους οιωνούς και χωρίς ρυθμό από τις δύο ομάδες και χωρίς φάσεις άρχισε το ματς στα Πηγάδια. Ο Μαρκόφσκι ήταν πρωταγωνιστής στις δύο πρώτες φάσεις του αγώνα, αφού στο 21’ δεν μέτρησε τέρμα που πέτυχε, αφού υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, ενώ τρία λεπτά αργότερα παραλίγο να στείλει την μπάλα στην εστία της ομάδας του.
Ύστερα από το κακό ξεκίνημα η Ξάνθη μετά το 25’ λεπτό άρχισε ν’ ανεβάζει σταδιακά την απόδοση της και έφτασε στο 1-0 με τον Κάστρο με κεφαλιά μετά από όμορφη σέντρα του Μπαξεβανίδη στο 27ο λεπτό.