Κυριακή, 4 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: Επιμένει κορυφή η Νις – Εξάσφαιρη Λιόν
[Sport-FM]: Επιμένει κορυφή η Νις – Εξάσφαιρη Λιόν

Με ένα γρήγορο γκολ του Μπελχαντά η Νις πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γκινγκάμπ με 1-0. Σαρωτική η Λιόν μέσα στο «Μποζουάρ» έριξε έξι γκολ στη Ναντ.

Η Νις κρατήθηκε στην κορυφή και απέκτησε αέρα τριών πόντων από τη Μονακό, αφού πέρασε από την έδρα της Γκινγκάμπ με 1-0, χάρη σε ένα γρήγορο γκολ του Μπελχαντά στο 5ο λεπτό. Αυτή ήταν η 5η νίκη για την πρωτοπόρο Νις σε επτά εκτός έδρας παιχνίδια και γύρισε στις νίκες μετά το ισόπαλο 1-1 που παραχώρησε την περασμένη Κυριακή στην έδρα της απέναντι στην Μπαστιά. Η Νις έφτασε τους 36 πόντους, έναντι 33 της Μονακό.
Εντυπωσιακή εμφάνιση, τρεις μέρες μετά την ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν στην έδρα της πραγματοποίησε η Λιόν που σάρωσε τη Ναντ με 6-0 με τους Τολισό (16’), Λακαζέτ (39’) με πέναλτι και Γκοναλόν (42’) για να πάρουν σκυτάλη στην επανάληψη οι Βαλμπιενά (60’), Ντιακχατέ (75’) και Φεκίρ (82’) στο δεύτερο μέρος. Η Λιόν με αυτή την επικράτηση πέρασε στην 4η θέση με 25 πόντους, αφήνοντας πιο πίσω την Μπορντό και τη Ρεν που έχουν 24.