Τετάρτη, 17 Ιουλίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: Δυσκολεύει το Golden European League για την Εθνική βόλεϊ
[Sport-FM]: Δυσκολεύει το Golden European League για την Εθνική βόλεϊ

Παρά το γεγονός πως προηγήθηκε δυο φορές, η Εθνική βόλεϊ έχασε 2-3 σετ από τη Ρουμανία στου Ρέντη στον πρώτο τελικό του Silver European League και δυσκόλεψε το έργο ανόδου στη μεγάλη κατηγορία.

Η Εθνική βόλεϊ έχασε 2-3 σετ από τη Ρουμανία στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη στον πρώτο τελικό του Silver European League και δυσκόλεψε το έργο ανόδου στη μεγάλη κατηγορία της διοργάνωσης, το Golden European League,ενόψει της ρεβάνς της ερχόμενης Κυριακής στη γειτονική χώρα, όπου η ελληνική ομάδα χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να πάρει την άνοδο.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε 1-0 και 2-1 σετ, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις και τις απαντήσεις και «γύρισαν» την κατάσταση.
Η Εθνική είχε πάνω από 50% στην επίθεση, αλλά ήταν χειρότερη τόσο στο μπλοκ (9 έναντι 13) και στο σερβίς. όπου βρήκε 6 άσους έναντι 10 των Ρουμάνων.
Η Εθνική αγωνίστηκε με βασικό διαγώνιο τον Ζουπάνη, που σημείωσε 27 πόντους, ενώ 19 σημείωσε ο Φράγκος. Σημαντική ήταν η βοήθεια και του Τακουρίδη με 12 πόντους.
Για τους Ρουμάνους 17 πόντους είχε ο Ματέι και 16 ο Μπαλεάν.
Στο τάι μπρέικ, οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαρχής το προβάδισμα, το πρόβλημα στην υποδοχή των διεθνών έκανε και πάλι την εμφάνισή του, όπως στο δεύτερο και τέταρτο σετ, με τους Ρουμάνους να πανηγυρίζουν τελικά τη νίκη.