33 °C 10 kmh
34 °C 11 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Σκάϊ]: Super Cup Ισπανίας: Διέλυσε την Μπαρτσελόνα η Ρεάλ
[Σκάϊ]: Super Cup Ισπανίας: Διέλυσε την Μπαρτσελόνα η Ρεάλ

Μετά από ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε σαν πραγματική «βασίλισσα» από το «Καμπ Νου», επικρατώντας 3-1 της Μπαρτσελόνα του Ερνέστο Βαλβέρδε.
Ο τυφώνας Κριστιάνο Ρονάλντο, οδήγησε τον Ζινεντίν Ζιντάν σε ακόμη έναν νικηφόρο τελικό (απομένει, βέβαια, η ρεβάνς της Μαδρίτης) και την πρωταθλήτρια Ισπανίας και Ευρώπης «αγκαλιά» και με το εγχώριο Σούπερ Καπ!
Μετά από το πολύ κακό, πρώτο 45λέπτο, όπου το ματς ήταν σαν… φιλικό προετοιμασίας, οι δύο ομάδες βγήκαν στο δεύτερο, με σκοπό να… σκοτωθούν! Και αυτό ακριβώς έγινε, με τρομερές «μονομαχίες», απίστευτες χαμένες ευκαιρίες, γκολάρες… και έναν Ζεράρ Πικέ να κάνει το χειρότερο, ίσως, παιχνίδι της καριέρας του!
Στο 50′ και κόντρα στη ροή του αγώνα, καθώς οι «μπλαουγκράνα» είχαν «κατασκηνώσει» έξω από την περιοχή του Νάβας, η Ρεάλ έβγαλε την πρώτη, από τις τρεις, συνολικά, σεμιναριακές αντεπιθέσεις της, με τον Μαρσέλο να κάνει τη σέντρα από αριστερά και τον Καταλανό αμυντικό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του! Ένα αυτογκόλ για τον Πικέ, που, όπως αποδείχθηκε στην πορεία της αναμέτρησης, δεν ξεπέρασε ποτέ…
Οκτώ λεπτά αργότερα και ενώ είχαν προηγηθεί δύο τεράστιες ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα, με Ντεουλοφέου και Καρβαχάλ να αστοχούν από εξαιρετικές θέσεις, ο Ζιντάν έριξε στη «μάχη» τον Κριστιάνο.