Πέμπτη, 27 Ιουνίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Σκάϊ]: Serie A: «Κουνάνε σεντόνι» Αταλάντα και Ίντερ – Υποβιβάστηκε η Έμπολι
[Σκάϊ]: Serie A: «Κουνάνε σεντόνι» Αταλάντα και Ίντερ – Υποβιβάστηκε η Έμπολι

Έγραψε ιστορία η Αταλάντα, η οποία επικράτησε 3-1 με ανατροπή της Σασουόλο και θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στους ομίλους του Champions League τη νέα σεζόν, τερματίζοντας στην τρίτη θέση της Serie A.
Ο Μπεράρντι, πάντως, είχε… παγώσει τους παίκτες της Αταλάντα στο 19ο λεπτό αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι δεν αγχώθηκαν. Πριν βγει το ημίχρονο έφεραν το σκορ στα ίσα με τον Ζαπάτα, ενώ στην ανάπαυλα ο σκόρερ της Σασουόλο αποβλήθηκε μετά από μια… εκτεταμένη κοκορομαχία με τους αντιπάλους του. Ο Γκόμες με… τσιμπητό πλασέ στο 53’ έγραψε την ανατροπή για την Αταλάντα και έβαλε «φωτιά» στο γήπεδο, με τον Πάσαλιτς στο 65’ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του που θα παίξει για πρώτη φορά στο Champions League.
Την τέταρτη θέση, η οποία δίνει, επίσης, το εισιτήριο για τα «αστέρια» πήρε η Ίντερ, η οποία κατάφερε να λυγίσει έστω με το… ζόρι την Έμπολι με 2-1, με την Έμπολι να υποβιβάζεται στην δεύτερη κατηγορία. Μετά από ένα ημίχρονο στο οποίο οι «νερατζούρι» σφυροκόπησαν τους αντιπάλους τους με 21 τελικές, κατάφεραν να βρουν το γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Κεϊτά Μπαλντέ, ο οποίος είχε περάσει στο ματς στην ανάπαυλα. Στις κερκίδες του «Μεάτσα» είχε στηθεί πάρτι, ο Ικάρντι είχε την ευκαιρία να «κλειδώσει» το ματς.