Παρασκευή, 9 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Σκάϊ]: Κύπελλο Ελλάδος: Πασάς ο Ηρακλής, νίκη για Παναιτωλικό
[Σκάϊ]: Κύπελλο Ελλάδος: Πασάς ο Ηρακλής, νίκη για Παναιτωλικό

Ο Γιάννης Πασάς οδήγησε στη νίκη τον Ηρακλή επί του Απόλλωνα, ενώ ο Παναιτωλικός νίκησε με 1-0 τον Πανθρακικό με πέναλτι που προκάλεσε διαμαρτυρίες.
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Πασά, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ σε έντεκα λεπτά (32’, 43), ο Ηρακλής επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο “Καυτανζόγλειο” και έβαλε τις βάσεις για την πρόκρισή του στους “16″ του Κυπέλλου.
Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κούρος στο 87’ (είχε μπει στο ματς ένα λεπτό νωρίτερα), με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κονέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73’.
Παναιτωλικός – Πανθρακικός 1-0
«Έσπασε» το… ρόδι ο Παναιτωλικός, αφού πήρε την πρώτη του νίκη στο θεσμό του Κυπέλλου, επικρατώντας του Πανθρακικού στο Αγρίνιο με 1-0. Το γκολ για την ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη πέτυχε ο Αμρ Ουάρντα στο 12′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, σε μια παράβαση όμως που αφήνει με πολλά παράπονα τους φιλοξενούμενους.
Συγκεκριμένα, ο Ρουσσάκης πράγματι έκανε πέναλτι στο 10′, αλλά η παράβαση του αμυντικού του Πανθρακικού έγινε καταφανέστατα εκτός περιοχής, ωστόσο ο ρέφερι της αναμέτρησης, Πουλημάς, έδειξε το σημείο του πέναλτι.