Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Σκάϊ]: Με το «δεξί» στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ, 2-1 τον Παναιτωλικό
[Σκάϊ]: Με το «δεξί» στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ, 2-1 τον Παναιτωλικό

Με το δεξί ο νταμπλούχος. Δίχως να ενθουσιάσει, αλλά και να ιδρώσει, ο ΠΑΟΚ -που είχε το μυαλό του και στη Σλόβαν- νίκησε 2-1 τον Παναιτωλικό (μείωσε στο τέλος), εκμεταλλευόμενος και τα λάθη του Κνετ.
Έτσι ξεκίνησε
Με αρκετά νέα πρόσωπα (ενόψει και της ρεβάνς με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας) ξεκίνησε Άμπελ Φερέιρα τον ΠΑΟΚ. Ο Πασχαλάκης παρέμεινε κάτω από τα δοκάρια, με τους Γιαννούλη, Κρέσπο, Βαρέλα και Μάτος να είναι και πάλι στην τετράδα της άμυνας. Εσίτι και Ντάγκλας Αουγκούστο ήταν το δίδυμο στον άξονα, με τους Λημνιό, Πέλκα και Μπίσεσβαρ στην μεσοεπιθετική τριάδα. Μοναδικός προωθημένος ο Σιφντέρσκι και όχι ο Άκπομ.
Το ματς
Ο ΠΑΟΚ των αρκετών αλλαγών (συγκριτικά με τα προηγούμενα ματς) θέλησε να επιβάλλει τους δικούς του κανόνες με το «καλημέρα» της αναμέτρησης. Μπήκε με φούρια και ενθουσιασμό στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας και την ώθηση του κόσμου του, που σχεδόν γέμισε την Τούμπα. Έκλεισε στα πρώτα λεπτά τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους και έφτιαξε την πρώτη του καλή στιγμή στο 5’, όταν Μπίσεσβαρ γέμισε γλυκά για τον Πέλκα, που μέσα από τη μικρή περιοχή αποφάσισε να τελειώσει τη φάση με γυριστό που μπλόκαρε ο Κνετ.
Δύο λεπτά μετά ακολούθησε η ευκαιρία του Κρέσπο, που δεν εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ντάγκλας και αστόχησε από πλεονεκτική θέση.