Σάββατο, 3 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [SentraGoal]: Ζωντανός στην παράταση ο ΠΑΟΚ!
[SentraGoal]: Ζωντανός στην παράταση ο ΠΑΟΚ!

ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ ΤΗΣ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ

Την τρίτη του νίκη στο Basketball Champions League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ καθώς επικατήσε στην Πυλάια με 85-81 της Βέντσπιλς στην παράταση και έμεινε «ζωντανός» στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Με καλύτερα πατήματα στο παρκέ οι Λετονοί, γεγονός που μετά το 7-7 στο 4’ , τους έδωσε διαφορά 10 πόντων στο 7’ (10-20). Απόσταση που στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πήγε στο +14 (11’ 16-30), με… δράστες τους Ντιν, Λόμας και τον Σούλη Μαρκόπουλο να δέχεται τεχνική ποινή σε παράπονα για τον καταλογισμό βημάτων στον Γλυνιαδάκη, σε επιθετική προσπάθεια, αντί για φάουλ υπέρ του.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στην πορεία, με τους «ασπρόμαυρους» να λειτουργούν αποτελεσματικά, σε άμυνα και επίθεση. Συνέπεια, το σερί με 15-0 (Χρυσικόπουλος, Μπράιαντ, Σάιμπερτ), που τους έδωσε τα ηνία στο ματς στο 15’ (31-30). Διαφορά που στο 19’ «ανέβηκε» στο +5 (37-32), με τη Βέντσπιλς να μειώνει στους 3 πόντους στο ημίχρονο (20’ 39-36).

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +6 (22’ 44-38), λάθη του, ωστόσο, επέτρεψαν στους Λετονούς να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα (28’ 46-47). Ο «Δικέφαλος»… απάντησε με τρίποντο από τον Μπράιαντ (49-47), με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με τη Βέντσπιλς μπροστά στο σκορ με μισό καλάθι (49-50).