Κυριακή, 4 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [SentraGoal]: Μαρκόπουλος: «Να μην χάνουμε τη συγκέντρωσή μας»
[SentraGoal]: Μαρκόπουλος: «Να μην χάνουμε τη συγκέντρωσή μας»

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ

Ο Σούλης Μαρκόπουλος στάθηκε στο πολύ κακό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στην άμυνα, τονίζοντας ότι μετά τα πρώτα λεπτά κατάφερε να περιορίσει τους αντιπάλους.

Στη συνέχεια, τόνισε ότι είναι καταστροφικό να χάνει η ομάδα τόσες ελεύθερες βολές, ενώ θέλει η ομάδα του να κρατάει τη συγκέντρωση του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα: «Είχαμε πολύ κακό ξεκίνημα και αυτό λόγω της πολύ κακής μας άμυνας. Δεχθήκαμε 30 πόντους στα πρώτα 10-11 λεπτά και μόλις 7 στα επόμενα 10. Δεχθήκαμε πολύ φθηνά καλάθια και έτσι δεν θεωρώ ότι παίξαμε καλή άμυνα. Το κάναμε μόνο από ένα σημείο και έπειτα, αλλά όταν έχουμε αυτή την εικόνα στην αρχή δεν μπορούμε να υπερηφανευόμαστε για την άμυνα μας. Ένα ακόμα αρνητικό ήταν ότι όταν πήραμε τη διαφορά, έπρεπε να προσπαθήσουμε πολύ περισσότερο στην επίθεση μας και να κάνουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή. Δεν το κάναμε και δώσαμε την ευκαιρία στην αντίπαλο μας να βάλει εύκολα καλάθια και να επανέλθει στο σκορ. Μπορεί τα παιδιά να είναι νέα και άπειρα, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι η «στιγμή» είναι αυτή που σου προσφέρει τα παιχνίδια και εμείς δείξαμε κάποιο δισταγμό σε κρίσιμες φάσεις.