Σάββατο, 29 Απριλίου 2017
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [SentraGoal]: Λεμπρόν από άλλο… πλανήτη [vid]
[SentraGoal]: Λεμπρόν από άλλο… πλανήτη [vid]

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΩΝ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ

Τι και αν έχαναν με 25 πόντους στο ημίχρονο, οι Καβαλίερς κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να επικρατήσουν με 119-114 επί των Πέισερς μέσα στην Ιντιάνα. «Μαγικός» ο Λεμπρόν έκανε triple-double, βοηθώντας την ομάδα του να πάει τη σειρά στο 3-0. Οι «Καβς» αποτελούν πλέον ξεκάθαρο φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής.

Το 74-49 του ημιχρόνου έγινε 98-98 δια χειρός Λεμπρόν στο 6:58 με τον «king» να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του λίγα δευτερόλεπτα μετά. Ο Λεμπρόν έκανε triple-double με 41 πόντους (8/15δ., 6/12τρ., 7/14β.), 13 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα και 3 λάθη σε 45 λεπτά! Από 13 πόντους είχαν οι Λοβ, Ίρβινγκ και Σμιθ.

Για τους Πέισερς ο Πολ Τζορτζ ξεχώρισε, έχοντας 36 πόντους (5/13δ., 5/15τρ., 11/11β.) με 15 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος.

Tα δωδεκάλεπτα: 37-27, 74-49, 91-84, 114-119

Game 1 Καβαλίερς-Πέισερς 109-108

Game 2 Kαβαλίερς-Πέισερς 117-111

Game 3 Πέισερς-Καβαλίερς 114-119

Οι Γκρίζλις κατάφεραν να νικήσουν με 105-94 τους Σαν Αντόνιο Σπερς στο Μέμφις και να μειώσουν το σκορ στην σειρά των αγώνων σε 2-1. Κορυφαίος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κόνλεϊ, που σημείωσε 24 πόντους, ο Λέοναρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σπερς με 18 πόντους.