Σάββατο, 3 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [SentraGoal]: Για 3′ μοιράζεται την κορυφή η Μονακό
[SentraGoal]: Για 3′ μοιράζεται την κορυφή η Μονακό

H 15Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ

Η Ντιζόν ισοφάρισε στο 87΄ τη Μονακό (1-1) και της στέρησε την ευκαιρία να ανέβει – προσωρινά- στην κορυφή του Σαμπιονά. Λιλ και Λοριάν «γεύτηκαν» τη χαρά της νίκης στο πλαίσιο της (εμβόλιμης) 15ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Γαλλίας. Αμφότερες βρίσκονταν στα χαμηλά… πατώματα της βαθμολογίας και κάθε πόντος – στην προσπάθεια αποφυγής του υποβιβασμού – είναι πολύτιμος. Πλέον η Λιλ βρίσκεται 14η, ενώ η Λοριάν παραμένει τελευταία στη Ligue 1.

Στα… τελειώματα η Μονακό έχασε τη νίκη και την ευκαιρία να βρεθεί (προσωρινά) μόνη της, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο Σαμπιονά. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ είχε προηγηθεί με τον Καρίγιο (17΄) και κρατούσε τους τρεις πόντους ως το 87′. Όταν ο Σαμαριτανό, ισοφάρισε για τη Ντιζόν και στέρησε από τους φιλοξενούμενους, τη «γλυκιά μοναξιά» της κορυφής. Το… πρώτο σκαλί μοιράζονται με τη Νις, η οποία αγωνίζεται αύριο (Τετάρτη).

Η Λιλ είχε υλοποιήσει το ποθητό, πριν συμπληρωθούν 25 λεπτά αγώνα. Χάρη στα γκολ των Έντερ (14΄) και Σλίτι (24΄). Ο Φερέ (31′) μείωσε αλλά οι γηπεδούχοι – μέσα σ’ ένα λεπτό – «σφράγισαν» τους τρεις πόντους με γκολ των Ντε Πρεβίλ (64’) και Λόπες (65’).