Τρίτη, 17 Ιανουαρίου 2017
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [SentraGoal]: Δύο γκολ ο Γιαχανμπάκς, διπλό η Αλκμάαρ [vid]

[SentraGoal]: Δύο γκολ ο Γιαχανμπάκς, διπλό η Αλκμάαρ [vid]

Η 18Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Με δύο γκολ του Ιρανού, Αλιρεζά Γιαχανμπάκς, η Αλκμάαρ νίκησε τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς 3-1 και έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το «De Adelaarshorst». Οι «Τυροκέφαλοι» ήταν το φαβορί της αναμέτρησης όμως μέχρι το 69′ δεν είχαν καταφέρει να πετύχουν γκολ. Τα «κάστανα από τη φωτιά» έβγαλε στο λεπτό αυτό ο Βέγκχορστ. Στο 85′ ο Γιαχανμπάκς, μ’ έναν «κεραυνό», έκανε το 0-2 και όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση τελείωσε. Όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζαρσίνιο Αντονία μείωσε και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Μέχρι το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν και πάλι ο Ιρανός, μ’ εύστοχο χτύπημα πέναλτι, διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η Γκόου Αχέντ Ιγκλς παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας, έχοντας 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 8 ήττες στα δέκα τελευταία παιχνίδια. Η Αλκμάαρ είναι 4η με 32 πόντους.

Τα αποτελέσματα

Παρασκευή 13/1

Γκόου Αχεντ-Αλκμααρ 1-3 (89′ πεν. Ζαρσίνιο Αντονία – 69′ Βέγκχορστ, 85′, 90′+3′ πεν. Γιαχανμπάκς)