Παρασκευή, 9 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [SentraGoal]: Η αστοχία και τα λάθη «γκρέμισαν» την ΑΕΚ
[SentraGoal]: Η αστοχία και τα λάθη «γκρέμισαν» την ΑΕΚ

ΤΡΙΤΗ ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ

Η ΑΕΚ για 2,5 περιόδους είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα κόντρα στη Ζιελόνα Γκόρα, είχε καταφέρει να πάει στα μέτρα της την αναμέτρηση, όμως η αστοχία και τα λάθη σε κρίσιμα σημεία έδωσαν το δικαίωμα στους Πολωνούς να ανατρέψουν την κατάσταση και με τον Ντζούρισιτς να «πληγώνει» την άμυνα της Ένωσης, ήρθε η ήττα με 78-75. Στο 4-3 η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου.

Η ΑΕΚ έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και στο τέταρτο λεπτό είχε πάρει προβάδισμα με 2-12, αιφνιδιάζοντας την Ζιελόνα Γκόρα. Οι Πολωνοί όμως αντέδρασαν στην συνέχεια, μείωσαν σε 8-12 στο 6’ και με καλάθι του Φλόρενς, στο τέλος του δεκαλέπτου βρισκόταν στο -2 (15-17). Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ ανέκτησε και πάλι τον έλεγχο της αναμέτρησης και με τον Ντίξον να τις δίνει ρυθμό, στο 15’ προηγήθηκε με 18-28. Η Ζιελόνα Γκόρα δεν μπορούσε να απαντήσει και στο 17’ η Ενωση είχε ανεβάσει την διαφορά στο +14 (21-35). Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς όμως, ήταν άστοχη στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι να μειώσουν σε 31-37.