Σάββατο, 10 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [SentraGoal]: Από ήττα σε ήττα ο Άρης (vid)
[SentraGoal]: Από ήττα σε ήττα ο Άρης (vid)

ΕΝΤΟΝΕΣ ΑΠΟΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ…

Το έργο του Άρη κόντρα στην πρωτοπόρο Μονακό ήταν δύσκολο και με την απόδοσή του το έκανε πιο δύσκολο. Έτσι, οι Γάλλοι έφυγαν νικητές από το Nick Gallis Hall με 65-62, υποχρεώνοντας την ελληνική ομάδα στην 3η συνεχόμενη ήττα της στον 1ο όμιλο του FIBA Champions League. Έντονες αποδοκιμασίες στο φινάλε για τον Δημήτρη Πρίφτη και τους παίκτες του.

Από τους «κίτρινους» διασώθηκαν οι Τζένκινς (20π.), Κάμινγκς (17π.) και Γιάνκοβιτς (15π.), ενώ από τους Γάλλους ξεχώρισαν οι Μποστ (13π.) και Ουατάρα (13π.). Ο Άρης «πλήρωσε» την επιμονή του από τα 6,75μ. (είχε 4/23 σουτ τριών πόντων), ενώ δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε τις βολές (10/20). Ένα εύστοχο τρίποντο, ή κάποιες βολές θα μπορούσαν να αλλάξουν το αποτέλεσμα…

Ο Άρης βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το ξεκίνημα (21-12 μπροστά η Μονακό στο 10′), με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους Γάλλους στο +7 (37-30) και τους «κίτρινους» να ψάχνουν λύσεις και ενέργεια. Κάτι που βρήκαν μετά την επιστροφή τους από τα αποδυτήρια. Στην τρίτη περίοδο ο Άρης δέχθηκε μόλις 9 πόντους και στο 30′ είχε πάρει κεφάλι στο σκορ (47-46). Ωστόσο, ήταν πλήγμα ο τραυματισμός του Μπάκνερ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μονακό έτρεξε σερί 7-0 και ξέφυγε με 53-47, αλλά ο Άρης δεν παρέδωσε τα όπλα και ισοφάρισε και πάλι σε 60-60 στο 38΄ με το λέι απ του Κάμινγκς.