Σάββατο, 3 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [SentraGoal]: Άνετα η Λίβερπουλ, στα πέναλτι η Χαλ
[SentraGoal]: Άνετα η Λίβερπουλ, στα πέναλτι η Χαλ

Η ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ LEAGUE CUP

Με τον πιτσιρικά Μπεν Γούντμπερν να σκοράρει και να γράφει ιστορία (έγινε ο νεαρότερος σκόρερ της Λίβερπουλ), η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πήρε άνετη πρόκριση για τους «4» του αγγλικού League Cup με 2-0 επί της Λιντς. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Βαϊνλάντουμ, πριν ο Οριζί ανοίξει το σκορ στο 76′. Λίγο αργότερα (81′), ο 17χρονος Γούντμπερν έγραψε το τελικό 2-0.

Η έκπληξη της βραδιάς έγινε στο Χαλ – Νιούκαστλ, με τους γηπεδούχους να προκρίνονται στα πέναλτι (3-1) και να στερούν από τον Ράφα Μπενίτεθ να βρεθεί αντιμέτωπος στα ημιτελικά με την Λίβερπουλ. Το ματς ολοκληρώθηκε στο 0-0 μετά από 90 λεπτά και στην παράταση η Νιούκαστλ βρήκε πρώτη γκολ με τον Ντιαμέ. Η Χαλ απάντησε στο αμέσως επόμενο λεπτό και με το 1-1 οι δύο ομάδες πήγαν στα πέναλτι. Εκεί, ο Έλντιν Γιακούποβιτς (πρώην του Ολυμπιακού Βόλου και του Άρη) έπιασε δύο πέναλτι και η Χαλ πανηγύρισε την πρόκριση.