10 °C 5 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Πρώτο Θέμα]: LIVE: Μπασκόνια-Ολυμπιακός 74-44 (Δ’ περίοδος)
[Πρώτο Θέμα]: LIVE: Μπασκόνια-Ολυμπιακός 74-44 (Δ’ περίοδος)

Σε εφιάλτη εξελίσσεται η βραδιά για τον Ολυμπιακού που με τη λήξη της γ’ περιόδου βρίσκεται να χάνει με 30 πόντους από τους Βάσκους
Αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά (0-8 στο 2′), ο Ολυμπιακός με τη λήξη του ημιχρόνου βρίσκεται να χάνει με 36-30, ενώ η εκκίνηση του στην 3η περίοδο ήταν καταστροφική με τους Βάσκους να εκτοξεύουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους!!!
Εκπληκτική εκκίνηση του Ολυμπιακού στην Βιτόρια όπου με δύο τρίποντα (Σπανούλης, Πρίντεζης) κι ένα καλάθι του Μιλουτίνοφ προηγήθηκε με 0-8, με τους γηπεδούχους να μειώνει σε 7-10 στο 3′, αλλά με νέο τρίποντο ο Σπανούλης διαμόρφωσε το 7-13.
H Μπασκόνια μείωσε σε 10-14, για να απαντήσει με το τρίτο του ο Σπανούλης για το 10-17, ενώ ο Μάντζαρης με γκολ φάουλ έγραψε το 12-20 στο 9′, αλλά στο φινάλε η Μπασκόνια μπόρεσε να μειώσει σε 16-21 με καλάθι του Βόιτμαν.
Οι Βάσκοι ξεκίνησαν τη β’ περίοδο με καλάθι και φάουλ από τον Βόιτμαν (19-21) και το ματς έγινε ξανά ντέρμπι με τον Γιώργο Πρίντεζη να κρατά επιθετικά τον Ολυμπιακό και να διατηρεί τη διαφορά 2-4 πόντων.
Αυτός που έκανε μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό ήταν ο Πουαριέ (11 πόντοι) ενώ με τρίποντο του Γκαρίνο (το πρώτο εύστοχο μετά από 6 άστοχα στο ματς) και λέι απ του ίδιου η Μπασκόνια προηγήθηκε για πρώτη φορά με 34-30 αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να ζητήσει τάιμ άουτ.
Με την επιστροφή τους στο παρκέ οι ερυθρόλευκοι επιδόθηκαν σε ένα απίστευτο σερί άστοχων τριπόντων (0/5 σε 90 δευτερόλεπτα), ενώ έκαναν απίστευτα λάθη σε άμυνα κι επίθεση με την Μπασκόνια να κλείνει το ημίχρονο στο +6 (36-30).