21 °C 1 kmh
21 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Protagon]: Η Κροατία στον τελικό
[Protagon]: Η Κροατία στον τελικό

Ιστορία έγραψε στο Μουντιάλ της Ρωσίας η Κροατία του Ζλάτκο Ντάλιτς, καθώς προκρίθηκε για πρώτη φορά σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Για να το κάνει χρειάστηκε να φτάσει σε μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Αγγλία, της οποίας επιβλήθηκε 2-1 (68΄ Πέρισιτς, 109΄ Μάντζουκιτς – 5΄ Τρίπιερ) στο «Λουζνίκι» της Μόσχας, στην παράταση, στον πρώτο από τους συνολικά πέντε αγώνες της διοργάνωσης ο οποίος χρειάστηκε έξτρα ημίωρο και δεν κρίθηκε στα πέναλτι!

Η Κροατία θα διεκδικήσει τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας την Κυριακή 15 Ιουλίου, απέναντι στη Γαλλία. Η Αγγλία θα παίξει στο «μικρό τελικό» με το Βέλγιο το απόγευμα του Σαββάτου (14/07).

Πιο αναλυτικά, τα «Τρία Λιοντάρια» προηγήθηκαν πολύ νωρίς, έχασαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο με τη μεγάλη διπλή ευκαιρία του Κέιν, αλλά από κει και πέρα τα πράγματα άλλαξαν άρδην.

Παρά το γεγονός ότι προερχόταν από δύο παρατάσεις και ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι, η Κροατία του Ντάλιτς βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να «σηκώσει ανάστημα» κι όχι μόνο να ισοφαρίσει, αλλά να προηγηθεί στο 109΄ με τον Μάντζουκιτς. Με το ηθικό στο ζενίθ οι Κροάτες κράτησαν στα εναπομείναντα λεπτά το υπέρ τους 2-1 και προκρίθηκαν πανηγυρικά, για πρώτη φορά στην ιστορία τους, σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τα «Τρία Λιοντάρια» ευτύχησαν να προηγηθούν πάρα πολύ νωρίς στο παιχνίδι με άπιαστο φάουλ του Τρίπιερ. Το γκολ στο 5ο λεπτό (πρώτο του άσου της στην 12η συμμετοχή του στο εθνικό συγκρότημα της χώρας) ανέβασε τη ψυχολογία των παικτών του Σαουθγκέιτ στα ύψη.