Δευτέρα, 17 Φεβρουαρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Newsbeast]: Super League: «Διπλό» για Ευρώπη η Ξάνθη στο Βόλο
[Newsbeast]: Super League: «Διπλό» για Ευρώπη η Ξάνθη στο Βόλο

Οι Ακρίτες επικράτησαν με 3-1 στο Πανθεσσαλικό

Η Ξάνθη επικράτησε με 3-1 στο Πανθεσσαλικό επί του Βόλου, κάνοντας «διπλό» για την εδραίωσή της στην εξάδα και τις θέσεις των πλέι οφ.

Δύο τριάρες έχει η Ξάνθη στο φετινό πρωτάθλημα και οι δύο είναι με αντίπαλο τον Βόλο! Μετά το 3-1 του πρώτου γύρου, οι Θρακιώτες επικράτησαν 1-3 και στον Βόλο με τέρματα των Μπαξεβανίδη, Τεσέιρα κι αυτογκόλ του Φεράρι. Ισοφάρισε για τους γηπεδούχους ο Γέντρισεκ, ενώ ο Άμπαντ έπιασε πέναλτι του Μουνίθ.

Ο Αλμπέρτο Γκαγιέγο, παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1. Ο Γκαραβέλης ήταν στο τέρμα, έχοντας μπροστά του στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Ντεντάκη, Τσίκα, Οικονόμου, Φεράρι. Αμυντικοί μέσοι ήταν ο Τσοκάνης με τον Μαξ, έχοντας ως δεκάρι τον Μουνίθ. Δεξί εξτρέμ ήταν ο Γκουαροτσένα, αριστερό ο Γέντρισεκ και στη κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Μάντζης.

Από την άλλη 4-2-3-1 επέλεξε και για την Ξάνθη ο Γιώργος Παράσχος. Κάτω από το τέρμα ήταν ο Αμπάντ, με τον Μαξεβανίδη δεξί μπακ, αριστερό τον Κασάδο και στα στόπερ τον Καρασαλίδη και Λισγάρα. Στα χαφ βρέθηκαν οι Τέρκι και Κοβάτσεβιτς, δεξί εξτρέμ ήταν ο Στάρτζεον, αριστερό ο Ντε Αμορίμ και δεκάρι ο Τεσέιρα. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Φοσέ.

Το παιχνίδι είχε κακό ρυθμό και σχεδόν καμία φάση για 30 λεπτά αγώνα. Τα μόνα που έγιναν σε αυτά τα λεπτά, ήταν δύο σουτ του Στράτζεον στο 8′ και στο 14′ που έφυγαν άουτ. Από το 30′ κι έπειτα το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό.