12 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Newsbeast]: Πήρε τον πρώτο βαθμό της χρονιάς στην Κρήτη ο Απόλλων
[Newsbeast]: Πήρε τον πρώτο βαθμό της χρονιάς στην Κρήτη ο Απόλλων

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απέσπασε ισοπαλία 0-0 στην έδρα του κακού ΟΦΗ

Υπάρχει «ζωή» στον πλανήτη «Απόλλων Σμύρνης »; Ναι! Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήρε σήμερα τον πρώτο της βαθμό στη σεζόν και μάλιστα το 0-0 που απέσπασε από τον ΟΦΗ ίσως την αφήνει και με μία… πικρία, καθώς στο δεύτερο μισό απώλεσε ορισμένες «καθαρές» ευκαιρίες.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον Στρέζο κάτω από τα γκολπόστ, τους Αργυρόπουλο, Ποτουρίδη, Μιχόγεβιτς, Κοροβέση στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Παπάζογλου, Νάστο στον άξονα, τους Κυριακίδη, Πλατέλλα, Κουτσιανικούλη μεσοεπιθετική τριπλέτα και τον Αραβίδη στην κορυφή της επίθεσης.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» θα παρατάχθηκε με τον Χουάντερσον στο τέρμα, τους Στάθη, Λούκιτς. Κύργια, Οριουέλα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Γκίνο, Κονέ, Ντ’ Ούρσο εσωτερικούς, τους Μπεντινέλι, Τριάδη στα άκρα και τον Μάντζιο στο «9».

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο πρόσωπα. Στα πρώτα 20 λεπτά οι γηπεδούχοι όριζαν τον ρυθμό και θέλησαν να πιέσουν ψηλά. Ως ένα βαθμό τα κατάφεραν, καθώς ο Πλατέλλας σε έναν ελεύθερο ρόλο δημιουργούσε ρήγματα και η δεξιά τους πλευρά (Αργυρόπουλος, Κυριακίδης) έπαιρνε πολλές πρωτοβουλίες.

Σε αυτό το διάστημα δημιούργησαν καλές στιγμές με τους τρεις προαναφερθέντες, αλλά κάπου εκεί ο Απόλλων άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και μετά το 30′ να επισκέπτεται με αξιώσεις τα καρέ του Στρέζου.