Παρασκευή, 23 Αυγούστου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Newsbeast]: Ισόπαλη η Εθνική με το Μαυροβούνιο, «τελικός» με Σερβία για την πρόκριση

Στις λεπτομέρειες έχασε τη νίκη η ελληνική ομάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Συναρπαστικό χαρακτήρα αποκτά ο όμιλος της Εθνικής μας ομάδας στο 18ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Νότια Κορέα, μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα (10-10) κόντρα στο Μαυροβούνιο, καθώς η σημερινή αντίπαλος της Ελλάδας είχε φέρει ισοπαλία με το ίδιο ακριβώς σκορ στην πρεμιέρα κόντρα στη Σερβία.

Έτσι, ο αγώνας της Παρασκευής (19/09) στις 16:30 τοπική ώρα (10:30 ώρα Ελλάδας) με αντίπαλο τους Σέρβους θα κρίνει την ομάδα που θα πάρει την πρώτη θέση στον Α’ Όμιλο και θα περάσει απευθείας στα προημιτελικά της σπουδαίας αυτής διοργάνωσης στο πόλο .

Κόντρα στους Μαυροβούνιους το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου ξεκίνησε πολύ καλά, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και με πολύ καλά ποσοστά στον παίκτη παραπάνω. Ωστόσο, αυτά δεν κράτησαν πολύ, αφού στο δεύτερο οκτάλεπτο η εθνική μας είχε 0/4, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοί μας και προηγήθηκαν 5-4 στο ημίχρονο.

Δύο «άγουρα» λάθη στο ξεκίνημα του 3ου οκταλέπτου πήγαν τη διαφορά στα τρία γκολ (4-7), με τους Μαυροβούνιους να καταφέρνουν να την κρατήσουν στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου και συγκεκριμένα μέχρι 2.12 πριν το τέλος, όταν ο Παπαναστασίου πέτυχε το 7-9. Με τα γκολ του Γεννηδουνιά, του Αργυρόπουλου στο ξεκίνημα του τέταρτου οκταλέπτου και του Γούνα που ευστόχησε σε πέναλτι 6.11 πριν το τέλος, όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.