Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Newsbeast]: Ελλάδα-Νέα Ζηλανδία: Με 7 πόντους διαφορά προηγείται στο ημίχρονο η Εθνική

Ακόμη 20 λεπτά απομένουν για να κριθεί η πρόκριση στους «16» του Μουντομπάσκετ

Ματς χωρίς αύριο στο Μουντομπάσκετ 2019 είναι για την Ελλάδα αυτό κόντρα στη Νέα Ζηλανδία για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 6ου Ομίλου. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγείται στην ανάπαυλα του παιχνιδιού με 51-44 και καλείται να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό για να περάσει στους «16», όπου στο Group K θα βρεθεί με Βραζιλία, ΗΠΑ και Τσεχία.

Η Εθνική ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα 7 πόντων, 11-4. Ωστόσο, στη συνέχεια ακολούθησε ένα μικρό «μπλακ άουτ» και οι Νεοζηλανδοί απάντησαν με ένα σερί 0-10 για το 11-14, που προήλθε κυρίως δια χειρός Γουέμπστερ. Εκεί άρχισαν να βγαίνουν κάποια ζητήματα -κυρίως συγκέντρωσης- με τον… εφιάλτη της Βραζιλίας να είναι «φρέσκος».

Αλλά, η συνέχεια ήταν «γαλανόλευκη», παρά τις εξάρσεις των Ωκεάνιων. Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι ο… κλασικός του εαυτός, η πρώτη περίοδος έληξε με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να προηγείται με 28-19. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην αρχή του δευτέρου μέρους, με τη διαφορά να πηγαίνει δύο φορές στο +12 (33-21 και 35-15). Όμως, ξανά ο γκαρντ της Γαλατάσαραϊ πήρε επάνω του κάποια σουτ, η ελληνική άμυνα δεν αντέδρασε τόσο καλά και περίπου 5 λεπτά πριν το ημίχρονο, το σκορ πήγε στο 37-31.