15 °C 3 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Newsbeast]: Απόδραση από το Κλεάνθης Βικελίδης με Χασάν για τον Ολυμπιακό
[Newsbeast]: Απόδραση από το Κλεάνθης Βικελίδης με Χασάν για τον Ολυμπιακό

Με 1-0 πέρασαν οι Πειραιώτες από την έδρα του Άρη

Μια… σαραντάρα μπαλιά του Νάτχο σε σωστή εκτέλεση συνεργασίας τριών παικτών με το γκολ του Χασάν έβγαλαν αλώβητο τον Ολυμπιακό ο οποίος επικράτησε του Άρη με 0-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και διατηρήθηκε κοντά στην κορυφή. Αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική ήττα για τον Άρη!

Το πείραμα του Ερέρα και το 10λεπτο του Φορτούνη

Ο Πάκο Ερέρα συνηθίζει τις εκπλήξεις, αυτό έκανε στο βασικό σχήμα του. Για πρώτη φορά χρησιμοποίησε στο κέντρο της άμυνας τους Δεληζήση-Σόουζα, ενώ προτίμησε και τον Κολάσο ως παρτενέρ του Σιώπη στο άξονα της μεσαίας γραμμής, με ξεκάθαρο στόχο να παρέχει διπλό μαρκάρισμα στην αριστερή πλευρά της άμυνας. Επί της ουσίας, έδειξε ξεκάθαρα ότι βασικός στόχος ήταν η διασφάλιση του «μηδέν» και επένδυσε στην ταχύτητα της τριάδας στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός απέκτησε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα χάρη στο εκρηκτικό πρώτο 10λεπτο του Φορτούνη. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός ήταν ο δημιουργός του Ολυμπιακού αλλά και ο μοιραίος καθώς στο 5ο λεπτό ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στις διαφημιστικές πινακίδες στη σπουδαιότερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος.

Δυσλειτουργικός ο Άρης με πρόβλημα στα άκρα

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός φόρτωνε τη δεξιά πλευρά του κι έπαιζε με τον Ποντένσε από αριστερά εκμεταλλευόμενος το ότι δεν έδιναν βοήθειες στον Τζανακάκη οι ακραίοι επιθετικοί του Άρη (είτε ο Ματέο Γκαρσία είτε ο Μπρούνο Γκάμα καθώς άλλαζαν πλευρές).Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με δύο σουτ από τους Γκιγέρμο, Ομάρ. Ο Άρης έψαχνε μια φάση στο transition, στην πραγματικότητα όμως με τον Σιώπη να περιορίζεται στα ανασταλτικά καθήκοντά του και τον Κολάσο να έχει το μυαλό του στη βοήθεια στον Μενέντεζ, ήταν ελάχιστα απειλητικός.