Κυριακή, 15 Δεκεμβρίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [News]: «Κηδεία» Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, ήττα 106-105 από την Άλμπα
[News]: «Κηδεία» Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, ήττα 106-105 από την Άλμπα

Αποδοκιμασίες των φίλων του «τριφυλλιού» για τη δεύτερη εντός έδρας ήττα στην Ευρωλίγκα

Στη δεύτερη παράταση κρίθηκε το «θρίλερ» του ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει μία απροσδόκητη ήττα από την ελλιπή Άλμπα Βερολίνου με 106-105 που τον αφήνει πολύ πίσω στη βαθμολογία της Euroleague .

Από την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, «έμεινε» μόνο η διαστημική εμφάνιση του Ιωάννη Παπαπέτρου που σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 39 πόντους (9/10δίπ., 6/12τρ., 3/4β., 5ριμπ., 3ασ., 2κλ., 1ταπ., 0 λάθη σε 48:53!!!).

Το ματς

Περισσότερο με παιχνίδι All Star Game έμοιαζε το παιχνίδι παρά με αναμέτρηση της EuroLeague. Οι άμυνες είχαν πάει… περίπατο, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει άριστα στην επίθεση και «μηδέν» στην άμυνα. Το σκορ του δεκαλέπτου (31-31) αποτυπώνει του λόγου το αληθές, με το «τριφύλλι» να είχε 12/17 δίποντα και 2/4 τρίποντα, ενώ η Άλμπα το φοβερό 11/12 δίποντα και 3/6 τρίποντα! Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ο καλύτερος παίκτης των «πρασίνων» σε εκείνο το διάστημα, ενώ ακολουθούσαν από κοντά οι Ουάιλι και Τόμας.

Και αν οι περισσότεροι πίστευαν ότι στην δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» θα ανέβαζαν την έντασή τους στην άμυνα, συνέβη το… άκρως αντίθετο! Η Άλμπα συνέχισε να σκοράρει όπως ήθελε και όποτε ήθελε, ενώ παράλληλα ήταν η ομάδα που προσπάθησε να περιορίσει κάπως την δράση των γηπεδούχων.