Σάββατο, 18 Ιανουαρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Η Ναυτεμπορική]: Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι των «Δικεφάλων»
[Η Ναυτεμπορική]: Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι των «Δικεφάλων»

Το πέναλτι γκολ του Αντελίνο Βιεϊρίνια έκρινε το ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Super League. Μεγάλος νικητής ήταν ο ΠΑΟΚ με 1-0 επί της ΑΕΚ, που είχε δοκάρι με τον Μάνταλο λίγο μετά το τέρμα του Πορτογάλου. Η Ένωση τελείωσε το ματς με 9 παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν οι Χουλτ και Λιβάια!

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο και έδειξε μεγαλύτερη διάθεση από τον αντίπαλό της, που ξεκίνησε παθητικά και ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο έψαχνε τρόπους για να βρει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη αξιόλογη επίθεση των γηπεδούχων και ταυτόχρονα ευκαιρία του αγώνα έγινε στο 16′, αλλά ο Σφιντέρσκι δεν έκανε καλά το κοντρόλ και ο Μπάρκας έδιωξε σε κόρνερ.

Με την πάροδο του ματς οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν, χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί, με τις δυο ομάδες να κλείνουν το πρώτο μισό του ημιχρόνου έχοντας κάνει πολλά λάθη.

Στο 31΄ο Μπάρκας με έγκαιρη και σπουδαία επέμβαση πήρε την “μπουκιά από το στόμα” του Μπίσεσβαρ που ήταν έτοιμος να σκοράρει.

Στο ξεκίνημα του δεύτετου μέρους κρίθηκαν τα πάντα. Ο Σιμόες τράβηξε από το χέρι τον Βιερίνια στην περιοχή, στο 55ο λεπτό και ο Ισραηλινός ρέφερι δεν δίστασε να δείξει την άσπρη βούλα. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ ανέλαβε την εκτέλεση και με δυνατό σουτ νίκησε τον Μπάρκα στο 57΄(1-0).