Σάββατο, 25 Μαΐου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Η Ναυτεμπορική]: Ιστορική νίκη η Λάρισα επί της ΑΕΚ
[Η Ναυτεμπορική]: Ιστορική νίκη η Λάρισα επί της ΑΕΚ

Ιστορική νίκη επί της ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο πανηγύρισε η ΑΕΛ.

Για πρώτη φορά στα χρονικά της Α΄ εθνικής οι «βυσσινί» πέρασαν με «διπλό» από την έδρα της Ένωσης, με 1-0 και ταυτόχρονα εξασφάλισαν την παραμονή τους, μία αγωνιστική πριν από το τέλος της σεζόν.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ έκανε το χειρότερο ίσως 45λεπτο των τελευταίων μηνών, από τότε που επέστρεψε ο Χιμένεθ στον πάγκο της.

Χωρίς την παραμικρή ευκαιρία και με εμφανή αδυναμία σύνδεσης κέντρου και επίθεσης, οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν να κάνουν αυτό που ξέρουν καλά: να αμύνονται χωρίς να κινδυνεύουν. Όμως, αυτές οι περιπτώσεις κρύβουν πάντοτε παγίδες.

Ετσι, στο 28΄ η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του Τσιντώτα σε προβολή του Μπράλιτς μετά από φάουλ του Γιακομόφσκι, για να πάρει το προβάδισμα η θεσσαλική ομάδα.

Οι αλλαγές του Χιμένεθ στο ημίχρονο βελτίωσαν την εικόνα της Ενωσης, ωστόσο, η αμυντική τακτική των φιλοξενούμενων ήταν άριστη. Όταν χρειάστηκε, δήλωσε «παρών» ο Κρίστινσον. Ο Ισλανδός σταμάτησε τις προσπάθειες του Πόνσε (54΄) και του Μπογέ (60΄,67΄), ενώ στο 72΄ ο Σβάρνας αστόχησε από πολύ κοντά. Στο 82΄ ο Πόνσε με ατομική προσπάθεια εξουδετέρωσε και τον Κρίστινσον, αλλά ο Ζίζιτς απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε τους αγώνες της στο ΟΑΚΑ κάτω από τις αποδοκιμασίες των οπαδών της, κλείνοντας με πικρή γεύση τη σεζόν ως κάτοχος του τίτλου της πρωταθλήτριας.